GME Residency Program Listing

 

Anesthesiology

Program: Anesthesiology
Director: GJ Guldan, M.D.
Chair: Scott Reeves, M.D.
Primary Coordinator: Elizabeth Morrison 843-792-4316
Secondary Coordinator: Laura Matthews 843-792-2437

Program: Adult Cardiothoracic Anesthesiology
Director: George Whitener, M.D.
Chair: Scott Reeves, M.D.
Primary Coordinator: Laura Matthews 843-792-2437
Secondary Coordinator: Elizabeth Morroison 843-792-4316

Program: Critical Care Medicine (Anesthesiology)
Director: Stephanie Whitener, M.D.
Chair: Scott Reeves, M.D.
Primary Coordinator: Laura Matthews 843-792-2437
Secondary Coordinator: Elizabeth Morrison 843-792-4316

Program: Pediatric Anesthesiology
Director: Amanda Redding, M.D.
Chair: Scott Reeves, M.D.
Primary Coordinator: Laura Matthews 843-792-2437
Secondary Coordinator: Elizabeth Morrison 843-792-4316

Dermatology

Program: Dermatology
Director: Richard Marchelle, M.D.
Chair: Dirk Elston, M.D.
Coordinator: Mark Lynch 843-876-5074

Program: Micrographic Surgery and Dermatologic Oncology
Director: Joel Cook, M.D.
Chair: Dirk Elston, M.D.
Coordinator: Mark Lynch 843-876-5074

Emergency Medicine

Program: Emergency Medicine 
Director: Jeffrey Bush, M.D.
Chair: Terry Kowalenko, M.D.
Coordinator: Melanie Pigott 843-876-8023

Family Medicine

Program: Family Medicine
Director: Alec DeCastro, M.D.
Chair: Terrence E. Steyer, M.D.
Coordinator: Karen Turner 843-876-7080

Program: Transitional Year
Director: Eric Matheson, M.D.
Chair: Terrence E. Steyer, M.D.
Coordinator: Arpi Hartnett 843-876-8409

Internal Medicine

Program: Internal Medicine 
Director: Ashley Duckett, M.D.
Interim Chair: Ben Clyburn, M.D.
Primary Coordinator: Meredith Stafford 843-792-2731
Secondary Coordinator: Missy Atwater 843-792-4074

Program: Cardiovascular Disease
Director: Daniel P. Judge, M.D.
Interim Chair: Ben Clyburn, M.D.
Coordinator: Anna Adams 843-876-4794

Program: Adult Congenital Heart Disease
Director: David Gregg, M.D.
Interim Chair: Ben Clyburn, M.D.
Coordinator: Anna Adams 843-876-4794

Program: Advanced Heart Failure and Transplant Cardiology
Director: Ryan Tedford, M.D.
Interim Chair: Ben Clyburn, M.D.
Coordinator: Anna Adams 843-876-4794

Program: Clinical Cardiac Electrophysiology
Director: Marcus Wharton, M.D.
Interim Chair: Ben Clyburn, M.D.
Coordinator: Anna Adams 843-876-4794

Program: Interventional Cardiology
Director: Chris Nielsen, M.D.
Interim Chair: Ben Clyburn, M.D.
Coordinator: Anna Adams 843-876-4794

Program: Critical Care Medicine
Director: Andrew Goodwin, M.D.
Interim Chair: Ben Clyburn, M.D.
Coordinator: Sophia Zimmermann 843-792-7199

Program: Endocrinology, Diabetes, and Metabolism
Director: Nicoleta D. Sora, M.D.
Interim Chair: Ben Clyburn, M.D.
Coordinator: Wendy Nixon 843-792-4747

Program: Gastroenterology
Director: Ira Willner, M.D.
Interim Chair: Ben Clyburn, M.D.
Coordinator: Cindy Peeples 843-876-4269

Program: Geriatric Medicine
Director: Mark A. Newbrough, M.D.
Interim Chair: Ben Clyburn, M.D.
Coordinator: Jennifer Jarvi 843-876-1678

Program: Hematology and Medical Oncology
Director: Daniel Reuben, M.D.
Interim Chair: Ben Clyburn, M.D.
Coordinator: Casey Jenkins 843-792-1298

Program: Hospice and Palliative Medicine
Director: Leigh Vaughan, M.D.
Interim Chair: Ben Clyburn, M.D.
Coordinator: Jessica Bullington 843-792-2649

Program: Infectious Disease
Director: Jessica Lewis, M.D.
Interim Chair: Ben Clyburn, M.D.
Coordinator: Shawn Prioleau 843-792-4542

Program: Nephrology
Director: Ruth Campbell, M.D.
Interim Chair: Ben Clyburn, M.D.
Coordinator: Kathy Clayton 843-792-9188

Program: Pulmonary Disease and Critical Care Medicine
Director: Edward Kilb, M.D.
Interim Chair: Ben Clyburn, M.D.
Coordinator: Sophia Zimmermann 843-792-7199

Program: Rheumatology
Director: Faye Hant, DO
Interim Chair: Ben Clyburn, M.D.
Coordinator: Terri Hayes 843-792-3484

Program: Sleep Medicine
Director: Robert Vorona, M.D.
Interim Chair: Ben Clyburn, M.D.
Coordinator: Sophia Zimmerman 843-792-7199

Program: Transplant Hepatology
Director: Ira Willner, M.D.
Interim Chair: Ben Clyburn, M.D.
Coordinator: Cindy Peeples 843-876-4269

Interventional Radiology

Program: Interventional Radiology - Integrated
Director: Ricardo Yamada, M.D.
Chair: Phillip Costello, M.D.
Coordinator: Jessica Albert 843-792-0337

Program: Interventional Radiology - Independent
Director: Ricardo Yamada, M.D.
Chair: Phillip Costello, M.D.
Coordinator: Jessica Albert 843-792-0337

Neurology

Program: Neurology
Director: Nicholas Milano, M.D.
Chair: Jonathan Edwards, M.D.
Coordinator: Cassaundra Tucker 843-792-3222

Program: Clinical Neurophysiology
Director: Jonathan Edwards, M.D.
Chair: Jonathan Edwards, M.D.
Coordinator: Jerri O'Banner 843-792-0078

Program: Epilepsy
Director: Sarah E. Schmitt, M.D.
Chair: Jonathan Edwards, M.D.
Coordinator: Jerri O'Banner 843-792-0078

Program: Vascular Neurology
Director: Chirantan Banerjee, M.D.
Chair: Jonathan Edwards, M.D.
Coordinator: Jerri O'Banner 843-792-0078

Neurological Surgery

Program: Neurological Surgery
Director: Alejandro Spiotta, M.D.
Chair: Sunil Patel, M.D.
Coordinator: Teena Wyatt 843-792-9226

Nuclear Medicine

Program: Nuclear Medicine
Director: Leonie Gordon, M.D.
Chair: Philip Costello, M.D.
Coordinator: Jessica Albert 843-792-0337

Obstetrics and Gynecology

Program: Obstetrics and Gynecology
Director: Christopher Goodier, M.D.
Chair: Donna Johnson, M.D.
Coordinator: Stacey Livingston 843-792-7108

Program: Maternal-Fetal Medicine
Director: Scott Sullivan, M.D.
Chair: Donna Johnson, M.D.
Coordinator: Mindi Martin 843-792-2859

Program: Gynecologic Oncology
Director: Whitney Graybill, M.D.
Chair: Donna Johnson, M.D.
Coordinator: Mindi Martin 843-792-2859

Ophthalmology

Program: Ophthalmology
Director: Matt Nutaitis, M.D.
Chair: Andrew S. Eiseman, M.D.
Coordinator: Ashley Caradonna 843-792-8864

Orthopaedic Surgery

Program: Orthopaedic Surgery
Director: Harris Slone, M.D.
Chair: Lee Leddy, M.D.
Coordinator: Joan Graesch 843-792-0245

Otolaryngology - Head and Neck Surgery

Program: Otolaryngology - Head and Neck Surgery
Director: Ted Meyer, M.D., Ph.D.
Chair: Paul Lambert, M.D.
Coordinator: Tanya Byers 843-876-0791

Program: Neurotology
Director: Ted Meyer, M.D., Ph.D.
Chair: Paul Lambert, M.D.
Coordinator: Tanya Byers 843-876-0791

Pathology

Program: Pathology-Anatomic and Clinical
Director: Nicolas Batalis, M.D.
Chair: Steven Carroll, M.D., Ph.D.
Coordinator: Trudie Shingledecker 843-792-1086

Program: Cytopathology
Director: Olga Chajewski, M.D.
Chair: Steven Carroll, M.D., Ph.D.
Coordinator: Michelle Barton 843-792-3121

Program: Dermatopathology
Director: John Metcalf, M.D.
Chair: Steven Carroll, M.D., Ph.D.
Coordinator: Michelle Barton 843-792-3121

Program: Forensic Pathology
Director: Nicholas Batalis, M.D.
Chair: Steven Carroll, M.D., Ph.D.
Coordinator: Michelle Barton 843-792-3121

Program: Hematopathology
Director: Kathryn Lindsey, M.D.
Chair: Steven Carroll, M.D., Ph.D.
Coordinator: Molli Diaz 843-792-0217

Program: Molecular Genetic Pathology
Director: Cynthia Schandl, M.D.
Chair: Steven Carroll, M.D., Ph.D.
Coordinator: Molli Diaz 843-792-0217

Program: Neuropathology
Director: Cynthia Welsh, M.D.
Chair: Steven Carroll, M.D., Ph.D.
Coordinator: Michelle Barton 843-792-3121

Pediatrics

Program: Pediatrics
Director: David Mills, M.D.
Assistant Director: Candi Jump, M.D.
Chair: Andrew Atz, M.D.
Primary Coordinator: Becky Hasegawa 843-792-8972
Secondary Coordinator: Krista Jackson 843-792-0435

Program: Child Abuse Pediatrics
Director: John Melville, MS, M.D.
Chair: Andrew Atz, M.D.
Coordinator: Amy Smoak 843-723-3600

Program: Child Neurology
Director: Dalila Lewis, M.D.
Chair: Andrew Atz, M.D.
Coordinator: Rebecca Strickland 843-792-6004

Program: Developmental-Behavioral Pediatrics
Director: Michelle Macias, M.D.
Chair: Andrew Atz, M.D.
Coordinator: Charlotte Cooke 843-876-1505

Program: Neonatal-Perinatal Medicine
Director: David Annibale, M.D.
Chair: Andrew Atz, M.D.
Coordinator: Kathy Sorenson 843-792-5179

Program: Pediatric Cardiology
Director: Sinai Zyblewski, M.D.
Chair: Andrew Atz, M.D.
Coordinator: Debbie Bryant 843-792-3286

Program: Pediatric Emergency Medicine
Director: Olivia Titus, M.D.
Chair: Andrew Atz, M.D.
Coordinator: Ingrid Schneider 843-792-0269

Program: Pediatric Gastroenterology
Director: Candi Jump, DO, MSED
Chair: Andrew Atz, M.D.
Coordinator: Ingrid Schneider 843-792-0269

Program: Pediatric Hematology/Oncology
Director: Shayla Bergmann, M.D.
Chair: Andrew Atz, M.D.
Coordinator: Irina Pechenaya 843-792-2957

Program: Pediatric Rheumatology
Director: Natasha Ruth, M.D.
Chair: Andrew Atz, M.D.
Coordinator: Ingrid Schneider 843-792-0269

Plastic Surgery Integrated

Program: Plastic Surgery Integrated
Director: Lance Tavana, M.D.
Chair: Prabhakar Baliga, M.D.
Coordinator: Stephanie Mackey (843) 792-2098

Psychiatry

Program: Psychiatry
Director: Ed Kantor, M.D.
Chair: Thomas Uhde, M.D.
Primary Coordinator: Liz Puca 843-792-0192
Secondary Coordinator: Theresa Barnes 843-792-0193

Program: Addiction Psychiatry
Director: Tara Wright, M.D.
Chair: Thomas Uhde, M.D.
Coordinator: Amanda Wagner 843-792-0484

Program: Child and Adolescent Psychiatry
Director: A. Lee Lewis, M.D.
Chair: Thomas Uhde, M.D.
Coordinator: Theresa Barnes 843-792-0193

Program: Forensic Psychiatry
Director: Edward Lewis III, M.D.
Chair: Thomas Uhde, M.D.
Coordinator: Emily Shier 843-792-1461

Program: Geriatric Psychiatry
Director: Jessica Broadway, M.D.
Chair: Thomas Uhde, M.D.
Coordinator: Theresa Barnes 843-792-0193

Radiation Oncology

Program: Radiation Oncology
Director: Lewis Cooper, M.D.
Chair: David Marshall, M.D.
Coordinator: Jeffrey Johnson 843-792-3273

Radiology

Program: Radiology - Diagnostic
Director: Madelene Lewis, M.D.
Chair: Phillip Costello, M.D.
Coordinator: Tina Rapstine 843-792-7179

Program: Neuroradiology
Director: Gisele Matheus, M.D.
Chair: Phillip Costello, M.D.
Coordinator: Jessica Albert 843-792-0337

Surgery

Program: Surgery
Director: Chris Streck, M.D.
Chair: Prabhakar Baliga, M.D.
Coordinator: Sara Frampton 843-792-3072

Program: Plastic Surgery
Director: Milton Armstrong, M.D.
Chair: Prabhakar Baliga, M.D.
Coordinator: Stephanie Mackey (843) 792-2098

Program: Surgical Critical Care
Director: Alicia Privette, M.D.
Chair: Prabhakar Baliga, M.D.
Coordinator: Stephanie Mackey (843) 792-2098

Thoracic Surgery

Program: Thoracic Surgery - Integrated
Director: Marc Katz, M.D.
Chair: Prabhakar Baliga, M.D.
Coordinator: Diana Gillard 843-792-6296

Urology

Program: Urology
Director: Lindsey Cox M.D.
Chair: Thomas Keane, M.D.
Coordinator: Lisa Kynoski 843-792-4538

Vascular Surgery

Program: Vascular Surgery - Integrated
Director: Ravi Veeraswamy, M.D.
Chair: Prabhakar Baliga, M.D.
Coordinator: Diana Gillard 843-792-6296

Combined Programs

Program: Internal Medicine/Pediatrics
Director: Sarah Mennito, M.D.
Coordinator: Krista Jackson 843-792-0435

Program: Internal Medicine/Psychiatry (Components Individually Accredited)
Director: Benjamin C. Kalivas, M.D.
Coordinator: Liz Puca 843-792-0192
Coordinator: Theresa Barnes 843-792-0193

Program: Psychiatry/Neurology (Components Individually Accredited)
Director: David R. Beckert, M.D.
Coordinator: Liz Puca 843-792-0192
Coordinator: Theresa Barnes 843-792-0193

ADA Programs

Program: Oral & Maxillofacial Surgery
Director: Kinon Lecholop, D.M.D.
Coordinator: Donnalynne Selvyn 843-792-6272

Program: Pediatric Dentistry
Director: Deirdre Williams, D.D.S.
Coordinator: Mary E. Shue 843-792-3916